fbpx

Václav Roháč

Narodil jsem se ve Valticích jako nejstarší ze tří synů. Již od raného dětství jsem nacházel oblibu v umělecké sféře. Samotnému malování se však věnuji nejdéle. Od počátečních prací v reklamních agenturách, přes návrhy a realizace uměleckého vymalování interiérů školních a zdravotnických zařízení pod záštitou Nadace TV Nova, jsem se dostal až k současnému ilustrování dětských knih a jiných projektů.

Celkem jsem doposud ilustroval jedenáct knih pro různá nakladatelství, z nichž jedna vyšla i v Německu. Na knize ,,Poník jako sen“ jsem se podílel i jako spoluautor textů. Moje záliba v kreslených seriálech se uplatnila v několika vydaných příbězích z „Pohádkové vlastivědy“ nebo v komiksech, a to konkrétně v posledních číslech časopisu „Bubble Gun“. Z mých dalších projektů mohu jmenovat  sérii kreslených omalovánek s auty a motocykly, pexeso, pohlednice ve stylu perokreseb, sadu samolepek k protidrogové prevenci dětí, ilustrace pro dospělé k básnickým sbírkám a ilustrace obalů k audio CD.  

Rád zhmotňuji svoje představy a vize, které bylo možné zhlédnout na několika veřejných výstavách mých autorských olejomaleb. Mezi mé poslední projekty patří nástěnný kalendář ,,Ladění Rusic“ či kalendář „Známé osobnosti a jejich vozy“, komiksové album „Traktorman“, ilustrace pro Prahu 3 „Za tajemstvím názvů žižkovských ulic“, ilustrace pro Národní muzeum v Praze – „Svatá pouť, cyklus Masopust, loutky k Betlému“.

Sám jsem napsal a ilustroval celou knihu „Ze svobody do svobody – Sto obrazů jízdy totalitou“, kterou si mimo jiné ve větším množství objednal i český krajanský spolek v USA. Mých kreseb si užívají i zákazníci jedné pizzerie v Kalifornii, neboť jsem vytvořil obrázky, které zdobí jejich krabice na pizzu.

V současné době pracuji na komiksových stripech pro celostátní deník a podílím se výtvarně na komiksu Zukotero.

Psalo se o mně v médiích

„Český výtvarník a ilustrátor 21. století, jehož specifická směs ironie, nadsázky a vtipu dává jeho tvorbě jedinečný rukopis.